STOWARZYSZENIE  MĘŻCZYZN  Z  CHOROBAMI  PROSTATY  „GLADIATOR”
im.  Profesora  Tadeusza  Koszarowskiego
ul. Roentgena 5, 02 – 781 Warszawa

Baza Wiedzy

Skorzystaj z porady

Więcej
Męska Sprawa

Kampania edukacyjna 

Więcej
1% Dziękujemy

Dziękujemy za dar serca

Więcej

Aktualności

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

                                  Seminarium w Serocku

     Stowarzyszenie „Gladiator” otrzymało zaproszenie do wzięcia udziału w międzynarodowym seminarium naukowym dotyczącym raka prostaty i nerki. Odbyło się ono w dniach 16 – 18 października br w Serocku koło Warszawy. Gospodarzem warsztatów medycznych był prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik. W kuluarach sal konferencyjnych rozlokowały się stoiska firm farmaceutycznych specjalizujących się w produkcji najbardziej cenionych i poszukiwanych leków stosowanych w leczeniu raka prostaty i nerki.

     W ciągu trzech dni obrad przez sale konferencyjne kombinatu szkoleniowego w Serocku przewinęło się kilkudziesięciu prelegentów z różnych ośrodków medycznych Polski. Wśród nich wybitni specjaliści obecni często także na naszych seminariach w warszawskim Centrum Onkologii: prof. Cezary Szczylik, prof. Andrzej Borówka, prof. Piotr Wysocki, prof. Jacek Fiuth, prof. Piotr Radziszewski, dr Tomasz Borkowski i inni. Część z nich stanowi trzon naszej Rady Konsultacyjnej.

     W bogatym w treści onkologiczne programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Chwilami seminarium zamieniało się w forum dyskusyjne, gdzie specjaliści i eksperci onkologiczni wymieniali się doświadczeniami i rozważali różne przypadki medyczne. W podsumowaniu obrad prof. Z. Szczylik wyraził zadowolenie z ich przebiegu i zapowiedział kontynuację jeszcze pod koniec tego samego roku.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

    NAJWAŻNIEJSZY JEST PACJENT!

     W dniu 14 października w auli im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego warszawskiego Centrum Onkologii odbyło się seminarium edukacyjne „W chorobie nowotworowej najważniejszy jest pacjent”. Na debatę poświęconą problemom onkologicznym zaprosiło pacjentów i pacjentki oraz ich rodziny Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. Profesora Tadeusza Koszarowskiego.

     Seminarium poświęcone było potrzebie zrozumienia konieczności właściwej opieki nad osobami z nowotworami układu moczowo-płciowego, zarówno w okresie ich intensywnego leczenia, jak również opieki terminalnej. Omówiono rolę rehabilitacji i wsparcia psychoonkologicznego pacjentów z tego rodzaju chorobami. Podkreślono rolę najbliższych w procesie rekonwalescencji i opieki terminalnej.

     Seminarium prowadzili: Tadeusz Włodarczyk Prezes Stowarzyszenia „Gladiator” oraz dr n. med. Roman Sosnowski. Do udziału w debacie zaproszono wybitnych specjalistów z dziedziny urologii, onkologii, a także psychoonkologii: prof. dr hab. n. med., Krzysztofa Warzechę, prof. dr hab. n. med. Tomasza Demkowa, prof. dr hab. n. med. Piotra Wysockiego, prof. dr hab. n. med. Andrzeja Borówkę, dr n. med. Beatę Jagielską, doc. Jakuba Dobrucha, dr n. med. Romana Sosnowskiego, dr n. med.. Mariolę Kosowicz, dr n. med. Tadeusza Borkowskiego, dr Hannę Tchórzewską, dr Krzysztofa Łandę, mgr Kingę Janik – Koncewicz.

     Na wstępie głos zabrali gospodarze: dr Beata Jagielska reprezentująca Dyrekcję Centrum Onkologii oraz Piotr Guział Burmistrz Ursynowa. Dr B. Jagielska poinformowała o planach rozbudowy niektórych placówek Centrum, a P. Guział o zamierzeniach samorządu ursynowskiego dotyczących opieki zdrowotnej w tej dzielnicy.

     Podsumowania dorobku merytorycznego imprezy edukacyjnej dokonał prof. A. Borówka, postać dobrze znana w świecie medycznym oraz Członek Honorowy Stowarzyzenia „Gladiator”.

     Prelegentom oraz gościom honorowym zostały wręczone kwiaty oraz książka o charakterze popularnonaukowym „Homo – refleksje o człowieku pierwotnym” Mieczysława Kozłowskiego, redaktora naczelnego biuletynu „Gladiator”.

     Seminarium okazało się ogromnym sukcesem – i organizacyjnym, i frekwencyjnym, i merytorycznym. Organizacja przebiegła sprawnie, wygłoszone referaty zawierały ogromny potencjał wiedzy, sala wypełniła się jak nigdy – prelekcjom przysłuchiwało się ponad 150 osób. Podziękowania należą się organizatorom, gospodarzom a także dr Romanowi Sosnowskiemu, który przed każdą prelekcją przybliżał sylwetkę referenta oraz najważniejsze wątki jego wystąpienia.

     Bardziej szczegółową relację z przebiegu seminarium zamieścimy w biuletynie „Gladiator”, który ukaże się pod koniec roku.

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

10 czerwca w Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie odbyło się seminarium edukacyjne „Innowacje w diagnostyce i leczeniu raka gruczołu krokowego”. Seminarium poświęcone zostało potrzebie zrozumienia konieczności właściwej diagnostyki gruczołu krokowego dającej możliwość wczesnego wykrycia choroby nowotworowej – pokonania zagrożenia w zarodku oraz odpowiedniej i skutecznej terapii. Ponadto omawiane były problemy dotyczące zaawansowanej choroby nowotworowej tego narządu, leczenia systemowego i opieki paliatywnej.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego Seminarium został Prof. Andrzej Borówka – Kierownik Kliniki Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Do Komitetu Naukowego Seminarium zaproszeni zostali m.in: dr n. med. Beata Jagielska – Z – ca Dyrektora ds. Lecznictwa – Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie, prof. Tomasz Demkow – Kierownik Kliniki Nowotworów Układu Moczowego – Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Piotr Wysocki; Kierownik Kliniki Onkologicznej – Centrum Onkologii, ul. Wawelska 15 w Warszawie, dr n. med. Joanna Didkowska; – Krajowy Rejestr Nowotworów, Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów – Centrum Onkologii, ul. Wawelska 15 w Warszawie, dDr n. med. Jakub Dobruch – Prezes Sekcji Urologii Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Urologicznego, dr n. med. Roman Sosnowski – Klinika Nowotworów Układu Moczowego – Centrum Onkologii w Warszawie.

relacja telewizyjna

czytaj więcej...

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Gladiator zorganizował seminarium na temat nowoczesnych metod leczenia raka prostaty otaz nowości w farmakologi.

Urządzenie NanoKnife (nano-nóż) to nowoczesna, małoinwazyjna metoda niszczenia komórek nowotworowych za pomocą prądu o wysokim napięciu. Aparatura Nanoknife oddziałuje prądem elektrycznym w postaci mikrosekundowych impulsów wysokiego napięcia na chore tkanki. Najbardziej przydatna jest w przypadku raka prostaty i raka trzustki. Głównym atutem NanoKnife (noża nano)  jest możliwość leczenia zmian nowotworowych, które ośrodki wyposażone w tradycyjny sprzęt uznają za nieoperacyjne. Choć NanoKnife nie daje gwarancji na pełne wyleczenie, to zabieg za pomocą nano-noża stanowi niewątpliwą szansę dla chorego, zanim lekarze skierują go na leczenie paliatywne.

NanoKnife (nóż nano) okazuje się szczególnie pomocny przy leczeniu zmian wątroby, trzustki, nerek czy prostaty. Jego przydatność stwierdzono też przy leczeniu trudnych wznów nowotworów w obrębie węzłów chłonnych oraz wznów miejscowych po niepełnym leczeniu operacyjnym, np. raka jelita grubego, raka żołądka czy też raka dróg żółciowych. Atutem NanoKnife w przeciwieństwie do tradycyjnej radioterapii jest możliwość powtarzania zabiegów. Jak podkreślają specjaliści – dla wielu pacjentów z nowotworem trzustki ta metoda może być jedynym wyjściem. NanoKnife daje tym pacjentom nadzieję na zmniejszenie guza nowotworowego do rozmiarów, które umożliwią przeprowadzenie klasycznej operacji chirurgicznej. W przypadku raka gruczołu krokowego chirurgiczne wycięcie guza prostaty to ryzyko zaburzeń erekcji, nietrzymania moczu i i innych przykrych dla pacjenta skutków ubocznych  zabiegu. Metoda NanoKnife ogranicza ryzyko powikłań do minimum. Po zakończonym zabiegu i apoptozie komórek nowotworowych, makrofagi usuwają martwe komórki i w ciągu 14 dni dochodzi do odbudowy tkanki i gojenia. W toku zabiegu za pomocą nanoknife macierz bezkomórkowa nie zostaje uszkodzona ze względu na brak warstwy lipidowej błony komórkowej. Zachowane zostają również wszystkie struktury kolagenowe (naczynia i drogi żółciowe). Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. 

Informacja telewizyjna

czytaj więcej...

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Wizyta w gabinecie lekarskim może wiązać się dla nas z dużym stresem, zwłaszcza jeśli musimy porozmawiać z lekarzem o problemach, które najchętniej pozostawilibyśmy tylko dla siebie. Należą do nich min. choroby urologiczne, które dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zdenerwowanie i obawy, z którymi wchodzimy na wizytę do specjalisty nie sprzyjają otwartej komunikacji z lekarzem, a jest to przecież niezbędne, aby zrealizować cel wizyty- uzyskać skuteczny plan leczenia. Program edukacyjny „Zdrowy Dialog” kierowany do pacjentów ma pomóc w przygotowaniu się do wizyty u lekarza oraz jak najlepszego wykorzystania czasu, który specjalista urolog może nam poświęcić.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z filmami szkoleniowymi, w których radzimy w jaki sposób przygotować się do odwiedzin w gabinecie lekarskim, jak efektywnie rozmawiać z lekarzem oraz jak postępować po wizycie, aby zalecona terapia przyniosła pozytywne rezultaty.

 

 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Zapraszamy do lektury artykułu "Seksualność w jesieni życia"


w górę